Dijital Medya Ajansı ile Çalışmak Size Ne Kazandırır ?

AnasayfaHaberiniz Olsun.Dijital Medya Ajansı ile Çalışmak Size Ne Kaza...

Değişime ayak uydurmak en kaçınılmaz olanı. Peki ne kadar kolay? Acente.org  olarak size kısaca anlatalım!

Herkesin de bildiği gibi gündem, teknoloji, pazar ve rekabet çok hızlı bir şekilde ilerliyor ve evriliyor. Bu değişime- gelişime ayak uydurmak ise en kaçınılmaz olanı evet, ama en kolay olanı mı? Acente.org olarak Kesinlikle öyle olmadığını söyleyebiliriz.

Dijital dönüşüm çok ayaklıdır ve bu yüzden uyum içinde yürüyen bir strateji süreci gerektirir. Markanızı, müşterilerinizi, yarattığınız imajı, algıyı ve işletmenizin yarınını sizin için tam zamanlı olarak düşünen uzman kişiler ve profesyonel dijital medya ajansları çok işinize yarayacaktır.

Peki bir dijital medya ajansı ile çalışmaya başladığınızda neler olur ?

Acente.org  / Performansınız Sürekli Ölçülür

Örneğin; bir televizyon reklamı verdiğinizde, elinize sadece sonuçları geçer. Hedef kitlenizin tahmini hareketleri üzerinden kampanya yürütürsünüz. Dijitalde ise işler biraz farklı.

Dijital analizlerinizin sonucunda; reklamınızı kaç kişinin gördüğünü ve bunun sonucunda sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini, sitede ne kadar kaldıklarını, hangi ürüne veya içeriğe yöneldiklerini, ne aradıklarını ve hatta ne bulamadıklarını çok net bir şekilde görebilirsiniz.

Çeşitli filtrelemeler ve analizlerle, markanızın performansını ölçebilirsiniz. Böylece tahminde bulunmak zorunda kalmaz, işinizi de şansa bırakmazsınız.

Acente.org  / Hedefli Pazarlamanın Gücünü Görürsünüz

Verilere göre, Google’da dakikada 4 milyon arama yapılıyor. Bu durumda, ürün pazarlamak için aklımıza daha ideal bir kanalın gelebilmesi gerçekten zor. 

Arama motoru pazarlaması (SEM) ve arama motoru optimizasyonu (SEO) sayesinde bir ürün ya da hizmet, arayan kişilerin karşısına direkt çıkartılabiliyor.

Bu sayede fazla para harcamadan, bir dijital medya ajansı ile çalışarak hedefli ve ölçülebilir pazarlama yapılabiliyor. Bunun sonucu olarak; dijital pazarlamanın en önemli ayaklarından olan SEO ve SEM, bir ürün satan ya da hizmet sağlayan şirketler için vazgeçilmez bir kanal olmaya başladı.

Acente.org  / Kime Sesleneceğinizi ve Ne Söyleyeceğinizi Bilirsiniz

Önemli olan, içeriğinizin milyonlarca kişiye ulaşması olmamalıdır. Bir müşteri olarak da sizi temsil edecek, markanıza değer ve fayda katacak, sizinle aktif ve sadakat odaklı bir bağ kuracak kullanıcılara ulaşmak işin özüdür. Bunu sağlayabilmek için de; doğru mecralarda, doğru zamanda, doğru kitleye reklam vermek çok önemlidir.

Geri dönüş alamayacağınız, tanıtımınızı yaptıramayacağınız, kısacası derdinizi anlatamayacağınız kitleler için para harcamaktansa; alışkanlıklarını, maddi durumlarını, sosyal ve kültürel özelliklerini hatta psikolojilerini bile raporlayabildiğiniz kitlelere reklam vermek, sizin için müşteri artırma ve marka bilinirliği adına çok anlamı bir adım olabilir.

Acente.org  / Analiz Edilmiş Doğru Verilerle Yol Alırsınız

Sosyal medya, sadece paylaşım yapılan hesaplardan ibaret değildir. Kampanyanız veya reklamlarınızın sonucunda elde ettiğiniz geliri ve ulaştığınız kitlenin büyüklüğünü ölçümlerken en önemli noktayı kaçırmamalısınız: verilerin işlenmesi ve değerlendirilmesi.

Sadece veri bir işe yaramayacağından verinin nasıl işlendiği, kim tarafından işlendiği de oldukça önemlidir. Çalıştığınız şirketin ölçümleme, raporlama ve analiz konusundaki uzmanlığı, yani veriyi nitelikli hale getirmesindeki ustalığı da çok bu konuda çok önemlidir.  

Sosyal medyada her şey çok hızlı geliştiği ve yine çok hızlı yön değiştirdiği için sağlıklı bir ölçümleme yapmanın en önemli gereksinimi de hızlı ve doğru veri akışıdır. Diğer bir önemli faktör ise kesinlikle doğru değerlendirme.

İnsanların markanız, reklamlarınız veya kampanyalarınız hakkında neler düşündüklerini bilmek ve onları analiz etmek size yön verir, açık kapıları gösterir ve rehberlik eder.

Acente.org  / En Büyük Dijital Dönüşüm Örnekleri

Netflix

Dijital dönüşümün tam kapsamlı örneklerinden olan Netflix, bu dönüşüme zaman içinde uyum sağlayarak şu an ki başarısını yakaladı. Netflix 1998’de basit bir DVD kiralama şirketi olarak kuruldu. 2000’li yıllara gelindiğinde Netflix, artan internet kullanımının farkına vardı ve kendini online ortama adapte etmeye başladı. TV kanallarının izlenmesinin azaldığı dönemde Netflix, dizilerini online olarak yayınlamaya başladı. Ardından Paramoun Pictures, Lions Gate Entertainment ve MGM ile anlaşmalar yaparak yayınlarına film arşivlerini de ekledi. Günümüzde, kendi dizi ve filmlerini çeken büyük bir yapım şirketine dönüşen Netflix, dijital dönüşüme zamanla adapte olarak küçük bir şirketin nasıl büyük bir dünya markası olduğunu bize göstermekte.

Amazon

Amazon, kitap satışıyla başlayıp kasiyersiz market satışına kadar ilerleyen en başarılı tam kapsamlı dijital dönüşüm örneği diyebiliriz. 1994’te online kitap satışıyla hizmet vermeye başladı ve zamanla ürün çeşitliliğini arttırdı. 2000 yılında kendi ürünlerini, kurumsal ve perakendeci firmalara Amazon servisi üzerinden satma imkanı sundu.

2006 yılında Amozon Web Services (AWS) hizmetini hayata geçirdi. Cloud Computing bulut sistemiyle firmalar sunucular üzerinden müşterinin ihtiyacına uygun ve ziyaretçi sayısına göre ürünleri sunmaya başladı. 2007’de ilk e kitap okuyucu olan ürünü Kindle’ ı piyasaya sürdü.

Bugün insansız hava araçları drone’larla evlere hizmet testleri deneyen, Amazon Go adı verilen uygulama ile kasiyersiz marketler oluşturmayı hedefleyen Amozon’un böyle başarılı bir dünya devi olmasının ardında dijital dönüşüme hızlı adapte olması yatıyor.

Yataksız Hastane Mercy Virtual Care Center

Amerika’daki Mercy Virtual Care Center, 24 saat boyunca hastalara uzaktan sağlık hizmeti veren dünyada daha önce örneği görülmemiş bir dijital dönüşüm örneği.

Hastanenin sadece 330 çalışanı bulunuyor ve hastalarla yüksek duyarlılıktaki çift yönlü kameralar ile iletişim sağlanıyor. Hastaların bütün hayati belirtileri iPad’lerine takılı cihazlardan gözlemleniyor. Yataksız hastane, şimdilik sadece kronik rahatsızlıkları olan hastalara sanal tedavi uyguluyor.


Top