Sitelerindeki SEO Hataları

AnasayfaHaberiniz Olsun.Sitelerindeki SEO Hataları

Sitelerindeki SEO hatalarının giderilmesi diğer sitelere göre daha büyük önem taşır. Çünkü e-ticaret sitelerine SEO çalışması yapmak, hizmet sitelerinden daha zordur. Bunun nedenleri arasında rakiplerin çokluğu ve güçlü olmasının yanı sıra sürekli değişen ürün/sayfa yapısının olması gösterilebilir.

Bu yazımızda sizlerle dikkat etmeniz ve varsa düzeltmeniz gereken e-ticaret seo hatalarından bahsedeceğiz.

Ürün Açıklaması Eksikliği

Genel olarak bu hata, hediyelik eşya veya giyim mağazaları tarafında daha sık görülüyor. Fakat sizde de olmadığı anlamına gelmez. Sitenize koyduğunuz ürününüzün bir açıklaması yoksa, çok statik sorgulamalar olsa bile, sayfanın sonuçların ilk 10’unda olma ihtimalini bile ortadan kaldırır. Bu nedenle hangi ürünü eklerseniz ekleyin bu ürünün bir açıklaması mutlaka olması gerekiyor. Açıklama metinlerini girerken de kopya metinler kullanmamanız son derece önemlidir.

Açıklama metinlerinizi yazarken şu 3 maddeye dikkat etmenizi öneriyoruz.

  • Yalnızca müşterilerinizin satın alma kararları almasına yardımcı olan kaliteli ve açıklayıcı açıklama girin.
  • Diğer web sitelerinden içerik kopyalamayın. Arama motorları bunu yaptığınız için sizi cezalandırabilir.
  • Satın alma dönüşümü için doğru içerik yazmanız çok önemlidir. Çok fazla içerik zarar verebilir.

Üreticilerden Ürün Tanımlarını Kullanma

Arama motorları tarafından ceza almak istiyorsanız, üreticiden aldığınız açıklamayı aynen ekleyin. Çünkü bu rakiplerinizin çoğunda var ve kopya çekmiş olacaksınız. Bu noktayı yanlış anlamamanız için vurgulamakta fayda var: Bu üreticinin açıklamasını olduğu gibi alıp kendi açıklamanız yapmak zarar verir. Fakat üreticiden gelen açıklamayı özgünleştirerek kendi sitenizde yayınlamanız fayda sağlar. Böylece rakibiniz olan onlarca sitenin kullandığı içeriği kullanmadan doğru bilgiyi aktarabilirsiniz.

Buradaki kural şudur: Her zaman benzersiz içerik oluştur. Biliyoruz bu zor bir durum fakat SEO’nuzu iyi durumda tutmak, kötü şekilde optimize edilmiş ürün sayfalarından veya spam görünümlü içerik stratejisinden muzdarip olmaktan çok daha iyidir.

Ürün İnceleme Eksikliği

Alıcıların büyük bir bölümü bir ürünü satın almadan önce mağazalarda veya forumlarda ürün incelemeleri/yorumları arıyor. Bu, sitenizde böyle bir inceleme yoksa, çok fazla sayıda ziyaretçiyi kaçırıyorsunuz anlamına gelebilir. Ayrıca, inceleme sayfalarının arama sonuçlarının üstüne ulaşması, ürün satış sayfası sıralamaktan daha kolaydır. Bu nedenle sattığınız ürünlerin incelemesiyle alakalı mutlaka e-ticaret sitenizin haricinde paylaşımlarınız olmalı. Bu harici bir blog da olabilir bu tarz incelemelerin yapıldığı dış bir kaynak da.

Arama İsteğine Göre Ürün Sayfalarını Optimize Etmeme

Başlıkları, başlık sayfalarını ve ürün açıklamalarını yazarken, insanların arama motorlarına yazdıklarını ve aradığı anahtar kelimeleri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde, kimsenin aramadığı bir şeyi teşvik ettiğiniz bir durum ortaya çıkabilir. Bu, çok sayıda farklı ürüne sahip mağazalarda görülen yaygın bir hatadır.

Bu sayfaları optimize etme konusunda yapabileceklerinizi şöyle sıralayabiliriz;

  • Başlık etiketlerinde ve H1 başlıklarında marka/model numaraları kullanabilirsiniz.
  • Resim alt etiketi bilgilerinizi doldurmayı unutmayın.
  • Anahtar kelimeyi, tekrar ederek, anahtar kelime öbeği ile sayfa doldurmayın. Cezalandırılabilirsiniz.
  • Ve asla içeriği görüntülemek için iframe’leri kullanmayın. İçeriğinizin gerçekten olması gerektiği ürün sayfasında bulunduğundan emin olun.

Eşsiz Olmayan Başlıklar

E-ticaret sitelerinde sık rastlanılan bir diğer SEO hatası da eşsiz olmayan yani birbirinin kopyası başlıklar. Bu noktada bazen kendinizi çıkmazda hissedebilirsiniz. Çünkü bazı markalarda ürünlerin ismine kadar birçok nokta benzerlik gösterebiliyor.

Aynı markadan birden fazla ürün veya birçok markadan benzer ürün sattığınızda özel başlık etiketleri oluşturmak zordur. Kaçınılmaz olarak aynı anahtar kelimeleri tekrar edersiniz. Arama motorları bu olayın farkındadır ve bu nedenle benzersiz anahtar ifadeler oluşturmaya odaklanmalısınız.

Satın alma niyetindeki birçok müşteri, tek bir anahtar kelimeye yerine anahtar kelime öbeği araması yapar. Yani spor ayakkabı yerine “mavi erkek spor ayakkabısı” gibi daha statik kelimeler aranıyor. Bu aramalar marka ve model numarası da katılarak daha statik bir hale getirilebiliyor. Bu nedenle hedef müşteriye ulaşabilmek adına yapmanız gereken çalışma “grup-model” başlık etiketi modelidir.

Örneğin, başlık etiketiniz şu şekilde yapılandırılabilir: Marka – Model – Ürün Türü. Doğru kelime dizimi için de müşterilerinizi tanımanız gerekiyor. Yani onların nasıl arama yaptığını bilerek, bir müşteri gözü ile ürün türü kısmını doldurmanız gerekir.

Doğru URL Yapısı Kullanmamak

Doğru URL yapısından kastımız nedir? Sadece arama motorlarının standartlarına uyması mıdır? Standart web tasarım hizmeti alan sitelerin haricinde e-ticaret siteleri için bu durum biraz daha fazlası demek. Linkler arasında doğru kategorilerin bulunması önemli. Örneğin kitap satan bir e-ticaret sitesinde link yapıları mutlaka kategorileri de barındırmalıdır. Şöyle ki; siteadi.com/roman/kitapadi veya siteadi.com/ekitap/seo-egitimi. Bu iki link yapısı da ziyaretçilerinize kitabın ne olduğunu, içinde kategorisini de barındırarak bildiriyor. Bu nedenle link yapınızın ziyaretçinizle konuşması gerekiyor.

Görsel Kalitesi ve Sayfa Hızı

Bu kısım iki açıdan önemli. Birincisi bir ürün için ödeme yapacak olan ziyaretçiler ürün kalitesine dikkat ederler. Somut olarak ürünü görmedikleri için de ürün için kullancağınız görselin kalitesi etkileyici bir önem taşımaktadır. Bu nedenle mutlaka kaliteli görseller kullanın.

Kaliteli görseller aynı zamanda boyutları nedeni ile sayfa hızınızı da etkileyebilir. Bu nedenle bu görselleri mutlaka optimize ederek kullanın. Böylece sayfa hızınıza herhangi bir olumsuz etkisi de olmaz.

Arama Kolaylığı Sağlamamak

Müşterinizin istediği ürüne ulaşabilmesi için detaylı bir arama kısmı olması gerekiyor. 15-20 tane standart ürün satan web siteleri için çok önemli olarak görülmeyebilir fakat ürün adedi fazla olan web sitelerinin mutlaka bu arama özelliğini dahil etmesi gerekiyor. Müşteriler istediği ürüne hızlı ulaşamıyorsa web sitenizde çok fazla vakit geçirmiyorlar. Bu gerçeği gözardı etmeyin.

Tam Anlamı İle Güvenli Görünmemek

Bildiğiniz gibi Google, tarayıcılarda artık bir web sitesi güvenli değilse bunu ziyaretçilere “Güvenli Değil” işaretiyle bildiriyor. Bu nedenle tüm sayfaların SSL yapısına uygun olarak yapılandırılması gerekiyor. Bunun yanı sıra ödeme sayfaları ve sitenin altyapısal konumunda da güvenli olmanız son derece önemli.

Çok Sayıda Gereksiz İçerik

Burada kastımız sizin yazdıklarınız haricinde arama motorlarının gördükleri. Bunlar yazdırılacak sayfalar, farklı sıralama öğelerine sahip arşivler, etiketler gibi indexinizde olmaması gerekenler. Bunları arama motorlarına göstermemenizi öneriyoruz. Bu tarz içerikler yenilenen yani kopya içerik olarak görüntülebilir ve bu durumda bir cezai işlem alabilirsiniz.

Yinelenen içerik hatası almamanız için çözüm yolları:

  • Arşivler, etiketler ve hatta bazı durumlarda kategori sayfaları gibi yinelenen içerik oluşturan alanları engellemek için robots.txt dosyasını kullanın.
  • Hangi web sayfalarının dizine alınmasını istediğiniz sayfalar olduğunu belirtmek için canonical etiketi kullanın. Örneğin, alışveriş sepetiniz yorumlar veya yorumlar nedeniyle yeni URL’ler oluşturuyorsa (yani, aynı içeriğe sahip birden fazla sayfa varsa, bir yorum içermiyorsa veya orijinali yoksa), canonical etiketi arama motorlarına hangi sayfaya dikkat etmeleri gerektiğini söyler.

SEO’nun Altın Kuralı – Kullanılabilirliğe Dikkat Et

Bildiğiniz gibi, Google kullanıcıları ve deneyimleri hakkında çok endişeli bir arama motorudur. Öncelikle, e-mağazanızı müşterilerinin saygı duyması için kullanışlı ve kullanışlı hale getirmelisiniz. Müşterileriniz için iyi ve kaliteli olan, Google için de öyledir.

İnsanlar sitenizde ne kadar fazla zaman harcar ve kaliteli bir geri bildirim sunarsa arama motorları da yeni kullanıcıları sizin sitenize göndermek için sıralamanızı yükseltecektir.

Son olarak, web sitenizi ve sunduğunu ürünleri beğenen kişilerin siteye bağlanma olasılıkları çok daha yüksektir. Bu nedenle kullanıcı deneyimine her açıdan dikkat ederek web sitenizin kalitesini yükseltmeyi hiçbir zaman gözardı etmeyin.


Top