Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

AnasayfaHaberiniz Olsun.Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Bir sosyal medya pazarlama stratejisi, işletmeniz için fark oluşturmak ve sosyal medyada görünümünüzü artırmak için yaptığınız plandır.  Bir sosyal medya stratejisi oluşturmak, pazarlama hedeflerini belirlemeyi, kullanılacak doğru ağları seçmeyi ve istediğiniz sonuçları ölçmeyi içerir. Stratejiniz, sosyal medyanın işinizi olumlu yönde etkilemesini sağlayan faktörlerin üst sıralarında yer alıyor.

Etkili bir sosyal medya stratejisi geliştirmek için atabileceğiniz belirli adımlar olsa da, uygulanması bazen zor olabilir. Bu konuda yeterli birikiminiz yoksa ya okumaya devam etmeli ya da bu konuda uzman bir ekiple/kişiyle çalışmalısınız. ????

Okumaya devam etmeye karar verdiyseniz şimdi sizinle madde madde sosyal medya pazarlama stratejisi planlarken nelere dikkat edeceğinize değinelim.

Sosyal Medya Hedeflerinizi Belirleyin

Sosyal medya hedeflerinizi belirlemek için, ne yapmak istediğinizi düşünmeniz ve bunun için bir hedef oluşturmanız gerekiyor. Farklı işletmelerin farklı hedefleri olabilir, bu nedenle seçeneklerinizi göz önünde bulundurun.

İşte başlangıç ​​noktası olarak kullanılan beş genel sosyal medya hedefi:

 • Marka Bilincini Arttırma: Sosyal medyayı kullanarak markalarını daha iyi tanıtmaya çalışan yeni işletmeler için tercih edilir.
 • Yeni Müşteri Adayları Oluşturma: Yeni müşteri adayları arıyorsanız, e-posta aboneleri, etkinlik kayıtları ve yeni müşteri adayları almak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz.
 • Web Sitesi Trafiğini Artırma: Web sitenizdeki blog yayınlarına veya ürün sayfalarına yönelik trafiği artırmak istiyorsanız, trafiği sitenize getirebilmek için sosyal medyada paylaşımları oluşturabilirsiniz.
 • Satışları Artırma: Bir e-ticaret siteniz varsa, satışları artırmak, promosyonlar ve reklam yayınlamak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. E-ticaret siteniz yoksa ve kurmak istiyorsanız sitemizi inceleyin yada bizimle iletişime geçin.
 • Müşteri Desteğini Güçlendirme: İşletmenizin müşteri soru ve endişelerini gidermek için merkezi bir yere ihtiyacı varsa, müşterileriyle etkileşim kurmak için sosyal medyayı merkeziniz olarak kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki hedefleri göz önünde bulundurun ve işinize en çok fayda sağlayacak bir veya iki hedef seçin. Ardından, doğrudan işinize uygulayarak hedefi daha güçlü hale getirin. Güçlü bir hedef, bir sayı ve bir zaman dilimi içerir. Örneğin, bir kuyumcu Aralık ayında çevrimiçi satışlarını yüzde 20 artırmak için sosyal medyayı kullanmak isteyebilir.

Hangi Sosyal Medya Kanallarının Size Uygun Olduğunu Belirleyin

Doğru sosyal medya kanallarını seçmek, hedef kitlenizi ve hangi sosyal ağları kullanmaları gerektiğini anlama ile başlar. Odaklanmayı seçtiğiniz sosyal medya kanalları da hedeflerinize uygun olmalıdır. Sosyal medyada yeni iseniz, başlangıçta sadece bir kanala odaklanmak ve önce orada bir gelişim sağlamak yönetim açısından bazen tercih edilebilir. Facebook veya Instagram, genellikle başlamak için en iyi bir tercih olabilir. Yönetimi kavrayıp daha rahat bir hale geldikçe, ek kanalları da dahil edebilirsiniz.

Sosyal medya kanallarından birini seçerken, müşterilerinizi ve rakiplerinizi düşünün. Müşterilerinizin hangi kanalda olması muhtemelse siz de o kanallarla başlayın. Bu kısımda rakiplerinizi inceleyerek de fikir edinebilirsiniz. Rakipleriniz hangi kanallarda varsa siz de elinizden geldiği kadar o kanallarda bulunmaya önem gösterin.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Ayarlayın

Şimdi, sosyal medya hesaplarınızı oluşturmak için birkaç dakikanızı ayırın. Bu muhtemelen bu listedeki en kolay adım olacaktır. Tüm büyük sosyal medya kanallarını kurmak ücretsizdir ve birçoğuna ana sayfalarından kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz.

Kayır olmanızı önerdiğimiz sosyal ağlar:

 • Facebook: Bir Facebook işletme sayfası oluşturmak için önce kişisel bir profil oluşturmanız gerekir. (Günlük ortalama 2 milyardan fazla aktif kullanıcı, Tüm yaş aralıkları için popüler.)
 • Twitter: Bir hesap oluşturarak hızlıca başlanılabilir. Profil ayarlamalarını yapmayı unutmayın. (Aylık ortalama 335 milyon aktif kullanıcı, 18-29 yaş arasındakiler için popüler.)
 • Instagram: Hesabınızı ayarlamak için mobil cihazınızdaki Instagram uygulamasını indirin. (Ortalama 600 milyon aktif kullanıcı, 18-29 yaş arasındakiler için popüler.)
 • LinkedIn: Önce kişisel bir hesap oluşturun, böylece işletmeniz için kolayca bir şirket sayfası oluşturabilirsiniz. (Ortalama 467 milyon kayıtlı üye.)
 • Pinterest: İçeriklerinizin paylaşımı noktasında kullanabileceğiniz bir diğer sosyal ağ. (Ortalama 175 milyon aylık aktif kullanıcı, 18-49 yaş grubu için popüler.)
 • YouTube: YouTube Google’a aittir, bu nedenle önce bir Google hesabına ihtiyacınız olacak. Video içeriklerin geleceğin vazgeçilmezi olabilecek güçte olduğunu unutmayın. (Ortalama aylık 1.57 milyar aktif kullanıcı, Tüm yaş aralıklarında popüler.)

Tüm bu sosyal medya platformlarına bir web tarayıcısı üzerinden erişilebilse de, Instagram hesabını mobil uygulama üzerinden yönetmeniz gerekir. Biz bu seçeneklerde sadece popüler olarak kullanılan sosyal ağları belirttik. Bunun haricinde size faydası olabileceğini düşündüğünüz sosyal ağları da elbette kullanabilirsiniz.

Rekabet Analizi

İçeriği yayınlamadan önce, rakiplerinizi ve yaklaşımlarını analiz etmek için biraz zaman ayırın. Kaç tane takipçisinin veya beğeninin olduğunu, hangi içeriği gönderdiklerini, ne sıklıkta gönderdiklerini ve ortalama olarak kaç beğeni ve yorum aldıklarını not alabilirsiniz.

İşlerini sosyal medyada nasıl konumlandırdıklarına dikkat edin. Böylece öne çıkmak için deneyeceğiniz farklı şeylere karar verebilirsiniz..

Ek olarak; rakiplerinizin paylaşımlarında hangi etiketleri kullandıklarına dikkat edin. Onları takip eden kullanıcıları takip ederek etkileşim sağlayabileceğinizi de unutmayın. Doğrudan rakipleriniz yoksa, size benzeyen bir sektörde birkaç hesap bulmaya çalışabilirsiniz.

Profilinizi Eksiksiz Oluşturun

Sosyal ağlarda profil oluşturmak; işletme bilgilerinizi doldurmak, logo ve birkaç resim eklemek ve ilk gönderinizi oluşturmak anlamına gelir kısaca. Güçlü bir temele sahip olmak için aşağıdaki maddeleri atlamadan gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

İşte atmanız gereken genel adımların bir listesi:

 • İşletme Bilgilerinizi Girin: İşletmenizin iletişim bilgilerini, konumunu ve web adresini paylaşın.
 • Resim & Logo Yükleyin: Profil resminizin, logo veya ikon gibi hatırlanabilir bir şey olması her zaman iyidir. Bunun haricinde duvar resimleriniz ise işletmenizi anlatabilecek infografikler veya görseller olabilir. Resimlerinizin uygun boyutlarda olduğundan emin olun ve masaüstü ve mobil görünümlerde iyi görünmesini sağlayın.
 • İlk Yayınınızı Oluşturun: Sayfanıza gelen kişilerin iyi bir ilk izlenim edinmelerini sağlayın. Bunu güzel bir hoşgeldin görseli ile veya bir içerik ile sağlayabilirsiniz.
 • Kişilerinizi Takip Edin: Yeni hesabınızı beğeneceğini ve takip edeceğini bildiğiniz tanıdıklarınızı/müşterilerinizi takip ederek başlayabilirsiniz.

Bir Sosyal Medya Programı Oluşturun

Bir sosyal medya programı, sosyal medyada sürekli olarak kaliteli içerik yayınlamanıza yardımcı olacak, hedeflerinize ulaşmak ve markanızı geliştirmenizi sağlayacak bir takvimdir.

Başlamak için, sürekli olarak paylaşmak istediğiniz tüm farklı içerik türlerinin bir listesini yapın. Tüm içeriğinizin kendi hizmetleriniz veya tanıtımınız olmamasını gerektiğini unutmayın. Bu kısım önemli. Çünkü sürekli kendinizle alakalı içerikler takipçileriniz tarafından olumsuz olarak karşılanabilir. Bu noktada en iyi yol 80/20 kuralını izlemektir. Bu, içeriğinizin yüzde 80’inin yararlı, eğitici veya eğlenceli, yüzde 20’sinin satış/hizmet odaklı olması gerektiği anlamına gelir.

Her gün sosyal medyada yayın yapmak zorunda değilsiniz. Birden fazla kanalda etkinseniz, bazı içerikleri yeniden kullanmanız uygun olmayabilir. Bu durumda kullandığınız ağın etkileşim yoğunluğuna göre paylaşım yapabilirsiniz.

Sosyal Kanallarınızı Tanıtın

Sosyal medya kanallarınızı tanıtmak, yeni kanallarınız hakkında bir şeyler paylaşarak daha fazla insanın sizi takip etmesini sağlar.

Kanallarınızı tanıtabileceğiniz bazı yerler:

 • Web Siteniz: Sosyal kanallarınız için linkler ekleyerek ziyaretçilerinizin kolayça ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Teknik olarak bunu yapamıyorsanız web tasarım firmanızdan destek isteyin.
 • E-posta Listeniz: Sosyal hesaplarınızı başlattıktan sonra, e-posta listeniz varsa onlara bir tanıtım maili gönderebilirsiniz.
 • E-posta İmzanız: E-postanızın imzasına sosyal medya bağlantıları ekleyebilirsiniz.
 • Mağaza içi Tabelalar: Bir mağazanız varsa mağaza içinde tanıtım afişleri kullanabilir, kartvizit veya çanta gibi promosyon ürünlerinde sosyal medya hesaplarınıza yer verebilirsiniz.
 • Diğer Sosyal Medya Kanalınız: Varolan bir sosyal medya hesabınızdan yeni açtığınız diğer kanalın tanıtımını yapabilirsiniz.
 • Sosyal Reklamlar: Yeni takipçilere ulaşmak adına sosyal medya reklamlarını kullanabilirsiniz.

Sonuçlarınızı Ölçün

Sonuçlarınız, sosyal medya çalışmalarınızın nasıl bir fayda sağladığını size gösterebilir. Ne kadar takipçi kazandığınızı, web sitenize ne kadar trafik yönlendirdiğinizi ve yayınlarınızın ne kadar ilgi gördüğünü ölçebilirsiniz.

İşe yarayacak bazı genel ölçümleri gözden geçirelim:

 • Takipçiler / Beğeniler: Sosyal medya hedef kitlenizin boyutunu gösterir
 • Erişim: Sosyal medya yayınlarınızı gerçekte kaç kişinin gördüğünü gösterir
 • Anlaşmalar: İçeriğinizin aldığı beğenme, yorumlama ve paylaşma sayısı
 • Tıklamalar:Yayınlarınızın tıklanma sayısı

Haftada birden fazla yayın gönderiyorsanız, gözden geçirmeniz gereken çok fazla veri olacaktır. Genel performansınıza en az aylık olarak ve haftada bir kez bakmanızı öneririz.


Top